DIZAJN TALK

s Rebekou Stehno

Dovoľte mi Vás privítať pri prvej téme celkovo a zároveň téme tohto mesiaca a to JAPANDI.

V nasledujúcom príspevku sa dočítate čo je to JAPANDI a ako si tento štýl vytvoriť aj u Vás doma.

Japandi je spojenie Japonského minimalizmu a škandinávskej funkčnosti. Japandi sa zameriava na celkovú kvalitu priestoru nie len na vizuálnu stránku, ale taktiež celkové spracovanie materiálov ako aj konečných produktov. Aby sme výrobky v tomto štýle mohli naozaj nazývať Japandi musia spĺňať hneď niekoľko atribútov a to kvalitu ako materiálu tak aj spracovania, lokálnosť, funkčnosť, ale aj minimalistickú estetiku ktorá sa svojou jednoduchosťou stáva priam umeleckým dielom. Tieto interiéry sa taktiež vyznačujú takmer minimalizmom. Priestor musí pôsobiť naozaj harmonicky, vzdušne a príjemne. Nesmie byť preplnený a zbytočne náročne udržiavateľný.
Štýl japandi sa vyznačuje zemitými bledými tónmi, prírodnými materiálmi, ale najmä komfortom a vytvorením príjemnej, pohodovej atmosféry.
Pre vytvorenie tej pravej Japandi atmosféry je ideálne používať bledé, krémové farby. Pozor nie však čisto biele! Taktiež hnedé až jemne zlaté. Nábytok v tomto štýle by mal byť minimalistický ideálne vyrobený lokálne prípade značkou ktorá má v svojej firemnej politike zakomponovanú obnoviteľnosť, udržateľnosť, ale hlavne fair trade. Čo to však znamená a ako si tieto informácie overiť? Prvý faktor je určite cena, v prípade že je nábytok na prvý pohľad vyhovujúci pre tento štýl, ale jeho cena je veľmi nízka určite nespĺňa minimálne jeden z vyššie uvedených faktorov a teda jeho výroba nezodpovedá tomuto “štýlu” ktorý môžeme skôr považovať až za filozofiu. Pretože ľudia ktorý tento výrobok vyrobili neboli férovo ohodnotený, na výrobu takéhoto kusu nábytku boli použité umelé v niektorých prípadoch napríklad toxicky farbené látky, moridlá atď. Alebo celý proces výroby tohto nábytku nadmerne znečisťoval životné prostredie.
Dekorácie do takéhoto interiéru je najlepšie nakupovať lokálne. Aj u nás na Slovensku máme nespočetne veľa šikovných umelcov a dizajnérov. Použitie prírodných napríklad sušených kvetov, alebo tráv, taktiež živých kvetov ideálne poľných či domácich kvetov.
Dúfam že Vám tento príspevok páčil a bližšie Vám priblížil štýl Japandi o čom teda je a aká je jeho filozofia.

MENU

KONTAKT

+421 951 301 225

info@stehno.sk

NAVŠTÍVTE NÁS

Zlatovská 1061, 911 05 Trenčín

Rezervujte si termín telefonicky alebo e-mailom.